“לא לרחק את הקץ”

בפינתו השבועית בערוץ 7 מסביר הרב אלישע וישליצקי את הטעות של הדתיים שהתנגדו להצהרת בלפור. “כשהאומות מסכימות אנחנו לא מורדים”.

השבוע ציינו רבים 100 שנה להצהרת בלפור אשר היוותה ההסכמה הראשונה של האומות בהקמת בית יהודי לעם ישראל בארץ ישראל.

הרב אלישע וישליצקי חוזר לויכוח שהלהיט אז רבים מיהודי העולם, “לא מעט יהודים באנגליה גרמו לכך שאולי בלפור ובריטניה יחזרו בהם, אלה מטעמי רפורמה והתבוללות ואלה מטעמי דתיות מסוימת. ומולם עומדים ד”ר חיים ויצמן והרב קוק” אומר הרב.

אך לדברי הרב, “יסודות התורה בציון יסודות העם והיהדות מחוברים יחד”, ומשום כך הוא מסביר את עמדתו של הרב קוק זצ”ל שכתב בספריו: “הנה ציון שבה ומבקשת את בניה ובניה מבקשים אותה”.

הרב וישליצקי חוזר לשורש המחלוקת שגרמה לרבים מהחרדים באותה תקופה (ומיעוטם גם היום) לצאת נגד התנועה והפעילות הציונית, “מהפסוק בשיר השירים ‘אל תעירו ואל תעוררו את האהבה’ חז”ל למדו בכמה מקומות שלא לעלות בחומה ולא למרוד באומות ולא לדחוק את הקץ כי מדובר בגזרות אלוקיות. והפסוק מסיים במילים ‘עד שתחפץ’ הוא משאיר אותנו עם הגזרות הוא אומר יבוא יום וה’ ירצה אחרת”.

הרב מסביר כי תחילת ההכרה וההסכמה של האומות בחזרת עם ישראל לארצו היא נקודת השינוי, “צפה את זה הגר”א לפני 250 שנה ואמר שהגאולה תלויה ברשות האומות וכשהאומות מסכימות, בריטניה ובלפור בהתחלה. ווכמו שכותב לימים האור שמח על ועדית סן רמו ‘סר פחד השבועות’ מעתה אנחנו לא מורדים בהם ואנחנו לא עולים בחומה בניגוד לרצונם”.

הרב מזכיר גם את דברי רבו, “הרב צבי יהודה היה מדייק שיש עוד גרסא בגמרא שאומרת שלא ירחקו את הקץ. להקשיב לקול ה’ הדובר בתוך המציאות ללמוד אותו מתוך הנביאים”.

https://www.inn.co.il/News/News.aspx/358788

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *