מספר סיפורים על הרב

“יְהוֹשֻׁעַ בֶּן פְּרַחְיָה וְנִתַּאי הָאַרְבֵּלִי קִבְּלוּ מֵהֶם. יְהוֹשֻׁעַ בֶּן פְּרַחְיָה אוֹמֵר, עֲשֵׂה לְךָ רַב, וּקְנֵה לְךָ חָבֵר, וֶהֱוֵי דָן אֶת כָל הָאָדָם לְכַף זְכוּת”

זכינו שהרב אלישע היה חלק משמעותי בחיינו. למדנו והתייעצנו עם הרב לאורך השנים ובמיוחד בשנים האחרונות.
נשתדל לרשום פה כמה הנהגות ועצות שהרב נתן לנו במהלך החיים.

 • זכינו לראות רב ענק שרואה למרחקים אבל קרוב כל כך, ובענווה מוחלטת מדבר ומתנהג עם הבריות כאחד האדם.
  הרב שהשתדל להתרחק ממחלוקות ולחפש את המחבר והמאחד בעם ישראל.
 • את הרב לראשונה הכרתי באופן אישי כשהייתי בן 19, התארחתי בשבת בשכונת קרית משה בירושלים. בערב התפללתי במכון מאיר וניגשתי לרב לשאול אותו אם הוא מעביר שיעור בשבת והוא ישר ענה לי שאפשר שנלמד ביחד מחר אחרי מנחה וכך למדנו חברותא הרב ואני.
 • לפני שנכנסתי לתפקיד מדריך חברתי בישיבה תיכונית ניגשתי לרב לקבל עצות טובות בחינוך.
  הוא אמר לי משפט של הרב צבי יהודה, שני ה- א’ : אהבה ואמונה.

לאהוב כל אחד באמת ולהאמין בכל אחד ובכוח הטמון בו.
לפני שסיימנו הוא אמר לי ,אבל לא כשהם בסדר והכל טוב. ברגעים המאתגרים(והיו לא מעט כאלה לאורך ארבע שנים של הדרכה…) תזכור לאהוב ולהאמין .

*כשניהלתי את הגרעין בקרית ארבע הקשר שלנו יותר התחזק והיה ממש צמוד. הרב ליווה את התהליכים הקהילתיים בקרית ארבע והיה ממש שותף לדרך.

העצה של הרב לאורך כל הדרך :
לכל אחד ואחת יש מה לתרום לקהילה, כל אדם נולד עם כישרון מסויים. החוכמה שלנו היא לזהות את הכישרון ולתת לו מקום וביטוי . ובכך יכולת הנתינה לכלל תגדל ותתעצם.

 • כשהיינו מגיעים לכנסים ובכלל בפגישות שהיו בתחילת הצהריים ,תמיד הרב הקפיד להתפלל מנחה מוקדם ולא לחכות לרגע האחרון.
 • באחת הפגישות הראשונות במשרד של ראש המועצה לשעבר מלאכי לוינגר,
  קבענו שיעור וניסינו לתאם זמן מתאים.
  אז הרב אמר שהוא יוציא את “הפאלם” וכולנו בחדר הופתענו…
  ואז הרב הוציא דף איי 3 גדול שבו יש תכנון חודשי של הרב קדימה בכתב ידו
  כמובן שכולנו צחקנו…
  הרב הראה לנו שהוא רושם את השבוע בצורה שהשבוע והכוח מתחיל משבת וכך הלאה .
 • יום אחד בי”א כסלו אני מקבל טלפון בשעות הערב מהרב שאומר לי “אני מגיע אליך בעוד שעתיים לקרית ארבע” . אמרתי לו בעדינות שאני לא זוכר שקבענו שיש שיעור או מפגש עם הרב . הרב אמר לי שהוא מגיע מהדרום והיום זה יום הזכרון של הקרב בסמטת הגיבורים והוא רוצה קצת לשמוע על הגיבורים של קרית ארבע חברון… התקשרתי לברוך דסטה חבר יקר שנפצע קשה ואיבד רגל בקרב של הסמטה ואמרתי לו שרב גדול מירושלים בדרך לפה והוא רוצה לשמוע על הקרב בסמטה. זה היה ערב מרגש ומדהים . מצד אחד ברוך מספר ומצד שני הרב מקשיב במשך שעתיים לכל הסיפור ובמיוחד על השיקום הארוך לאחר הפציעה הקשה.
 • בדר”כ שהרב היה מגיע להעביר שיעור באחד המוסדות בקריה היינו משתדלים ללמוד לפני/אחרי.

זכינו והוא העביר כמה פעמים שיעור (בשפה של הרב אלישע – לימוד משותף) אצלינו בבית .

 • לפני פורים משפחת וישליצקי היה דואגת לשלוח משלוחי מנות מיוחדים תוצרת הארץ. כמה שנים שהרב היה דואג להעביר דרכנו למספר אנשים מקרית ארבע והאזור את משלוחי המנות.
 • לפני שלוש שנים בתקופת הפיגועים נהרגו כמה מתושבי קרית ארבע והרב דאג כל הזמן להגיע לכאן ולהרים את הרוח. כמו תמיד נכנס למשפחות בשקט והקשיב.
 • בוקר אחד שבועיים לפני פורים אני מקבל טלפון ומשימה מהרב :”אורי החלטנו שהשנה משלוחי המנות יהיו תוצרת עיר האבות ”

מיד התחלנו להתארגן על מוצרים תוצרת קרית ארבע חברון והתחלנו להתארגן על קנייה של המוצרים, אריזה והכי חשוב משלוח אישי לכל הארץ !!! מאילת ועד לקרית שמונה.

 • לפני שנה וחצי התקשרתי לרב באיזה עניין והוא אמר לי תקפוץ אלי לבית וגן , ומשם ישבנו באוטו ליד הבית לשיחה ארוכה ומשמעותית במשך שעה.
 • לפני שנה בדיוק הרב חיתן את הבן שלו עם אחות של שכן וחבר קרוב,וכך זכינו בסעודת שבע ברכות להיות ביחד עם הרב אחרי תקופה ארוכה שהוא לא הרגיש טוב והתפללנו לרפואתו .
  ממש התרגשנו לראות אותו ושמחנו איתו ביחד (יש סרטון מהאירוע)
 • היינו רגילים לקבל כל יום שישי הודעה על פרשת שבוע ובכלל מדי פעם שהיה שואל בשלומינו או שולח שהוא אחרי שיעור לנוער קרית ארבע ושולח הודעה כמה נוער נפלא יש פה וכו’.
 • השיחה האחרונה שלנו הייתה בפורים האחרון כשאני מבושם וסיפרתי לרב כמה אנחנו מתפללים לרפואתו המהירה.
  אני נזכר בסעודת פורים אצל הרב בבית, כמה עין טובה על עם ישראל וכמה היכולת להיות מחובר לכל חלקי העם והאמין בטבעיות של העם ולצפות לישועה מתוך אמונה בצדקת הדרך.