תבוא למכון מאיר תשאל מי זה אלישע ונלמד ביחד.. בסדר?

יש ימים דומים שהיינו שולחים בהם סיפורי ניסים, ואני בטוח שיש סיפורי ניסים עם הרב מופתים ודברים לא שגרתיים, אבל לעומת זאת אני בטוח שהסיפור הזה פשוט למדי, אבל אני לא חושב שהרבה אנשים מסוגלים לעשות דבר פשוט שכזה.
לפני כמה שנים עברנו מקרה לא נעים בישיבה, ראש ישיבה שהורשע וכו’.
אני בחור שלמד בישיבה כמובן עוד לא מבוסס אמונית והשקפתית אבל בכל זאת הייתי בישיבה ולמדתי מה שהצלחתי וכו’, אחרי שקורה דבר כזה אתה מבין שכל מה שלמדת מהאדם הזה טעון בירור האם זה נכון או לא.
אתה רוצה לברר אם הדברים שאתה מתחיל לבסס עליהם את האמונה שלך את הדברים שהם “האני מאמין שלך” הם נכונים? או שהכל היה שקר?!
כל אדם בד”כ יש לו “רב מספר 2” כי ב”ה לא אלמן ישראל ויש עוד רבנים באמונה ועוד רבנים בהלכה, אבל..לי לא היה, חשבתי שהספיקו לי הרבנים בישיבה, והאמת שגם הדרך שלנו הייתה מיוחדת משאר המקומות ככה שלא היה קל למצוא ממלא מקום לרב הראשון, וכאשר מגלים שהרב הוא.. אז אנחנו בבעיה.

היה ידוע שיש שיעורים של הרב אלישע ביום חמישי בערב והשיעור נגמר בשעות הקטנות, את האמת היה קשה לי לשמוע את השיעור, כי השיעור היה ארוך אז לא תמיד הלכתי.. אבל הפעם רציתי לשאול מישהו שאלות ולא היה לי את מי, החלטתי ללכת לשיעור בתקווה שבסוף השיעור אזכה לתפוס את הרב לכמה דקות (בד”כ אחרי השיעור היו עוד כמה תלמידים שרוצים לגשת ומצד שני השיעור היה נגמר מאוחר ככה שלא נעים לעכב את הרב יותר מידי),
רציתי לשאול את הרב את אותם סוגיות אמוניות והשקפתיות ולברר האם הדרך שלי היא נכונה, כמובן שדבר כזה לוקח שעות אם לא ימים אבל לפחות לראות שאני בכיוון..
לפני שהלכתי לשיעור עוד הספקתי לשבת לשתות איזה בירה שתיים עם החברה ועוד כמה סגריות.. בכל זאת 11/3 בישיבה זה לא פשוט ועוד אחרי סיפור שכזה..
תעצרו רגע ותחשבו על הסיטואציה נער בן 20 חיצונית חוץ מכיפה לא נראה כ”כ בעניינים, תספורת אללה ירחמו, ריח של סגריות ואלכוהול.. כמובן כשנכנסתי ראיתי שאני טיפה שונה מהנוף שנכח בשיעור.
בכל זאת ישבתי והקשבתי, שכחתי לציין באותו שבוע הישיבה שלנו קיבלה גם תמיכה ענקית מעם ישראל וגם ביקורת, אני בטוח שרבנים לא התכוונו לעשות רע או לפגוע במישהו.. אבל בסופו של דבר עברה עלינו ביקורת איך הלכנו ככה שולל ומה עשינו וכו’ וכו’..
נראה לי שלא היה שיעור בארץ באותו השבוע שלא עסק סביב זה, הנושאים מי הוא רב מה הם המידות שצריך לחפש ואיך להמנע מחיקויים זולים (והכל כמובן מדברים על המקרה שקרה אצלנו) זה בערך מה שדובר.
אבל בשיעור של הרב אלישע, הרב רק כאב על המציאות הזו של רב שעושה משהו שכזה, איני זוכר מה הוא אמר.. אני רק זוכר שהיה לי קושיות על חלק מהמהלך שלו בשיעור..
אז ניגשתי אליו בסופו של דבר, אחרי שכבר שאלו אותו כמה תלמידים שאלות אני נגשתי (כשכבר הוא היה בדרך החוצה), אמרתי לו שמה שהרב אמר בשם הרב פלוני קצת קשה מהגמרא הזו והזו, אני זוכר שהרגשתי שאנשים הסתכלו עלי, וכאילו מה שעבר להם בלב זה למה שזה עם הריח של הסגריות והבירה ידע בכלל גמרא, אבל הרב אלישע נתן תחושה כאילו זה קושיא של גדול המעיינים וצריך להתייחס אליה בהתאם, וענה לי יש מלבי”ם בספר זה וזה, שמסביר וכו’ המשכתי להקשות עוד גמרא, והרב תירץ מעוד תוס’, אני חושב שהשיחה הנ”ל לקחה מעל חצי שעה, כבר באיזה שלב זה נהיה משעשע הסתופפו סביבנו קבוצה גדולה השעה מאוחרת, כל הזמן הרגשתי איך מתפעלים מזה שאני בכלל יודע איזה גמרא (אני מבין גם למה) והרב נושא ונותן כאילו הוא ניתק את כל המהות החיצונית שמולו.. אתה זה נטו הנשמה שלך ואיתה אני מדבר.
אחרי עוד קצת זמן הגיע אברך מהישיבה שלנו, שהיה תלמיד של הרב אלישע בעבר.. במקרה הוא גם היה הבית חם שלי בישיבה (אברך שאיתו לומדים) הוא ראה הרב והרב אותו ומיד התחיל לבכות, הרב חיבק אותו חזק.. אחרי חיבוק שלקח זמן הוא ראה שגם אני שם.. וגם חיבק אותי.. הרב שאל אותי אם אנחנו מכירים או מאותה ישיבה..
ואז הרב הבין שאנחנו באותה סירה אני והאברך..
הרב הבין את כל השאלות למה אני שואל דווקא הרבה בנושא הזה ולמה אני בכלל פה..
הרב שאל איך קוראים לי.. מצחיק לאמר את זה הרגשתי כאילו חבר מהגן מציע לי להיות חבר שלו! זה היה כזה אמיתי כזה יפה!
אני כבר לא זוכר על מה דיברנו או כמה הקשתי וכמה הרב תירץ איני זוכר מקורות או חידושים..
אני רק זוכר שמעל שעתיים הרב דיבר איתנו כאילו אין מחר ומקשיב לכל מילה ולכל קושיא ומבין מגלה לך אכפתיות וממש נתן תחושה כאילו הוא חבר שלי שמקשיב לאיזה צרה שעברה עלי..
הוא סיים את הדברים כשאמר תקשיב.. אני אלישע אם אתה רוצה כשיש לך זמן.. תבוא פה למכון מאיר תשאל מי זה אלישע ונלמד ביחד.. בסדר?!
כאילו כמה ענווה ומידות צריך כדי לדבר עם מישהו שאתה לא מכיר אין לך מושג מי הוא לתת לו את התחושה הכי טובה בעולם ב2+ לפנות בוקר, אדם אחר היה אומר לי, לך.. תבוא מחר נקבע לדבר..
אבל לא הרב.. איזה מידות איזה אהבת ישראל.. ממש בחינם רק בא תקבל!
וזה לא נגמר פה, לאחר זמן עברתי קורס בצבא שהצליח להעלות בי כל מיני מחשבות על האמונה שלנו על היהדות בכללה.. הלכתי לרב אלישע, מכון מאיר אחרי תפילת שבת, הוא היה יושב מאחורה ללא איצטלה של רבנים וללא רשמיות.. נגשתי אליו ושאלתי שאלות הוא נתן לי תחושה שמה שאני עושה זה הדבר הכי גדול שיש צבא עם ישראל וכו’.. זה פשוט היה פלאשבק מלפני שנה.. הוא ענה וגם הקשיב, ואמר לי בסוף.. אני אלישע (ממש כמו הפעם ההיא).. אם יש לך זמן תבוא פה למכון תשאל מי זה אלישע ונלמד ביחד..
(ממש הרגשתי מיוחד כזה שהרב אלישע הציע לו ללמוד איתו חברותא).
הרב שלי אמר אתמול כשהספיד את הרב שהרב אלישע זה לב כולו לב, אני יכול להעיד על זה!
לב שמוכן להקשיב, לב שלא מסתכל על החיצוניות, לב שעושה אותו דבר עוד פעם ועוד פעם, והוא לא מתעייף..
ראיתי אותו אני חושב כמעט בפעם האחרונה שהוא יצא מהבית לשיעור, היית יכול לראות איך הגוף בוגד בו.. בקושי הולך בקושי זז, עושה צעד ואח”כ צריך לנוח בשביל הצעד הבא.. אבל מה לעשות שצריך להעביר שיעור? פשוט רב שהיה לו דרך ארץ וחכמה שאין כדוגמתה!
אני חושב שראוי ואני רוצה שחלק מימני מההשקפה שלי.. מהתורה שלי יהיה מורכב מהדמות של הרב.יש ימים דומים שהיינו שולחים בהם סיפורי ניסים, ואני בטוח שיש סיפורי ניסים עם הרב מופתים ודברים לא שגרתיים, אבל לעומת זאת אני בטוח שהסיפור הזה פשוט למדי, אבל אני לא חושב שהרבה אנשים מסוגלים לעשות דבר פשוט שכזה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *